Shkaqet e të vjellave dhe diarre

Shkaqet e të vjellave dhe diarre

Një gamë e gjerë e kushteve mund të shkaktojnë diarre dhe të vjella, përfshirë infeksione të zorrëve, helmime nga ushqimi dhe ilaçe. Shkaqet më pak të zakonshme përfshijnë pengimin e zorrëve dhe kancerin e pankreasit.

Sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve të Tretjes dhe Veshkave (NIDDK), një person ka diarre nëse kalojnë tre ose më shumë stool të lirshëm ose të lëngshëm në ditë.

Në shumicën e rasteve, të vjellat dhe diarreja janë simptoma të përkohshme që përmirësohen pa trajtim mjekësor. Sidoqoftë, të vjellat ose diarreja e vazhdueshme mund të tregojnë një gjendje themelore.

Në këtë artikull, ne shikojmë disa shkaqe dhe trajtime të zakonshme për të vjella dhe diarre. Ne gjithashtu do të diskutojmë komplikimet e mundshme dhe kur të shohim një mjek.

gastroenteriti

Gastroenteriti është një infeksion i zorrëve që mund të ndodhë për shkak të viruseve, baktereve ose parazitëve. Njerëzit ndonjëherë e quajnë gastroenterit një gabim në stomak ose grip në stomak.

Disa njerëz gjithashtu marrin gastroenterit gjatë udhëtimit, të cilin njerëzit e quajnë diarre të udhëtarëve.

Gastroenteriti viral është shumë ngjitës dhe përhapet lehtë nga personi në person. Shkaku më i zakonshëm i gastroenteritit është norovirus, i cili kërkon 24-48 orë për të inkubuar. Kjo do të thotë që një person mund të transmetojë infeksionin para se të kuptojë se nuk janë mirë.

Simptomat e gastroenteritit përfshijnë:

 • dhimbje barku dhe ngërç
 • Diarre me ujë
 • nauze ose të vjella
 • Ndonjëherë, një ethe

Sipas NIDDK, shumica e njerëzve shërohen nga gastroenterit viral në 1-3 ditë. Sidoqoftë, disa viruse mund të zgjasin midis 1-2 javëve. Këto përfshijnë adenovirusin dhe rotavirusin, të cilat më së shpeshti prekin fëmijët e vegjël.

helmimi nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi ndodh kur dikush ha ose pi ushqim ose ujë të kontaminuar. Ashtu si gastroenteriti, viruset, bakteret ose parazitët mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi. Sidoqoftë, ndryshe nga gastroenteriti, helmimi nga ushqimi nuk është ngjitës.

Helmimi i ushqimit shpesh ndodh papritmas. Në varësi të llojit të virusit ose baktereve që një person gllabëron, ai mund të zhvillojë 30 minuta deri në disa javë pas ngrënies së ushqimit të kontaminuar. Simptomat më të zakonshme përfshijnë:

 • ngërçet e stomakut
 • nauze dhe të vjella
 • diarre
 • ethe

Shumica e njerëzve me helmim nga ushqimi bëhen më të mirë pa trajtim. Sidoqoftë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) shprehen se të rriturit e moshuar, fëmijët nën 5 vjeç dhe njerëzit që janë shtatzënë, ose kanë sisteme imune më të dobët, kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë komplikime.

medikamente

NIDDK gjendja që disa ilaçe gjithashtu mund të shkaktojnë të vjella dhe diarre si një efekt anësor. Këto përfshijnë antibiotikë dhe antacide që përmbajnë magnez.

Përdorimi afatgjatë i antibiotikëve mund të ndryshojë florën e zorrëve në zorrën e madhe dhe të shkaktojë probleme kronike të tretjes. Ai gjithashtu mund të rrisë mundësinë e një infeksioni Clostridium difficile.

Shkaqe të tjera

Këto janë shumë shkaqe të tjera të diarresë dhe të vjella. Më poshtë është një listë e shkaqeve dhe simptomave të tyre. > rrahje zemre, gulçim, djersitje, ndjenja stresi ose paniku, të vjella, diarre

alergji ndaj ushqimit nauze, dhimbje barku, të vjella, diarre, hundë bllokim, kruajtje, ënjtje e buzëve Intoleranca e Ushqimit Flatulence, bloating, dhimbje barku, nauze, të vjella, diarre, dhimbje koke Gripi (grip) ethe ose të dridhura, lodhje, kollë, dhimbje të fytit, dhimbje trupi, dhimbje koke, të vjella dhe diarre covid-19 ethe, të dridhura, kollë, lodhje, humbje e ndjenjës së erës ose shijes, bllokim, diarre, të vjella Divertikuliti dhimbje barku, nauze, të vjella, diarre ose kapsllëk dhimbje të rënda barku, nauze, të vjella, diarre, ethe, humbje të oreksit pengesa e zorrëve Dhimbja që vjen dhe shkon, barku i fryrë dhe i fortë, të vjella, kapsllëku ose diarre insuficienca adrenale (Sëmundja e Addison ) Dobësia e muskujve, lodhja, humbja e peshës, mungesa e oreksit, zbehja, plagët e gojës, nauze, të vjella, diarre fyt ose gjuhë e fryrë, koshere , vështirësi në frymëmarrje, marramendje ose zbehje, të vjella dhe diarre

, të vjella, diarre, stool me yndyrë, dobësi, humbje peshe

apendiciti, pengesa e zorrëve, anafilaksia dhe kanceri i pankreasit janë kushte serioze që kërkojnë trajtim mjekësor të menjëhershëm.

trajtim

Për raste të përkohshme të të vjellave dhe diarre, një person mund të mos ketë nevojë për ndonjë trajtim mjekësor. Simptomat e shkaktuara nga një varje, ankthi, gastroenteriti ose helmimi nga ushqimi mund të zgjidhen vetë.

Zëvendësimi gradualisht i lëngjeve të humbura dhe elektrolitet mund të ndihmojë një person të shërohet. Pasi të vjella të zhyten, një person mund të fillojë të pijë gllënjka të lëngjeve të qarta, të tilla si supë, lëng të holluar të mollës, çaj bimor ose zgjidhje të rehidrimit oral.

Pasi një person mund të tolerojë përsëri lëngje, ata mund të prezantojnë ngadalë ushqime të blanduara, të tilla si krisur, banane, oriz të thjeshtë dhe mollë. Një person mund ta ketë më të lehtë të fillojë me ushqime më të vogla, më të shpeshta.

isshtë më mirë të konsultoheni me një ofrues të kujdesit shëndetësor përpara se të merrni ilaçe mbi-counter antidiarrheal, pasi ato mund të jenë të rrezikshme për fëmijët. Gjithashtu, njerëzit me gjak në jashtëqitjen e tyre nuk duhet t’i marrin ato.

mjetet juridike në shtëpi

mjetet juridike në shtëpi mund të ndihmojnë në uljen e simptomave të të vjellave dhe diarre. Një person mund të provojë:

 • Pirja e çajit të xhenxhefilit ose xhenxhefilit ale
 • Sucking Peppermint Candies
 • Marrja e shtesave të zinkut, të cilat mund të zvogëlojnë kohëzgjatjen e diarre nga diarre nga 25%
 • Marrja e një zgjidhje të rehidrimit oral

.

Dehidratimi ndodh kur trupi humbet më shumë ujë sesa merr. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), shenjat e hershme të dehidrimit përfshijnë:

 • Etja
 • Lëkura që nuk rrafshohet shpejt kur pinet
 • Në pamundësi për të pirë
 • pavetëdije

Fëmijët e vegjël mund të dehidrohen brenda një dite Pas zhvillimit të diarresë dhe të vjella. Shenjat e dehidrimit tek fëmijët përfshijnë:

 • Gjuha e thatë dhe goja
 • Sytë ose faqet e fundosura
 • Pa lot kur qan > Asnjë pelenë e lagësht për 3 ose më shumë orë

Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët e vegjël dhe të rriturit e prekshëm.

NIDDK shprehet se një person duhet të kërkojë gjithashtu kujdes mjekësor menjëherë nëse ata:

 • Shih gjak ose qelb në stools e tyre
 • Vini re stools e tyre A janë të zeza ose harmoniqhealth.com tarry
 • kanë ethe të lartë
 • Kalojnë gjashtë ose më shumë stool të lirshëm në ditë
 • Keni dhimbje të forta në stomak ose rektal
 • Mungesa e energjisë ose papritmas të bëhet irrituese
 • Parandalimi

  Një person nuk mund të parandalojë të gjitha shkaqet e diarresë dhe të vjella. Sidoqoftë, ka gjëra që mund të bëjnë për të zvogëluar shanset për zhvillimin e gastroenteritit ose helmimit nga ushqimi.

  CDC rekomandon praktikat e mëposhtme për të parandaluar helmimin nga ushqimi:

 • Larja e duarve dhe sipërfaqet e kuzhinës shpesh
 • Shpëlarja e frutave dhe perimeve përpara se t’i përgatisni ato
 • Mbajtja e mishit të papërpunuar, ushqimet e detit, peshkut dhe vezëve të ndara nga të gjitha ushqimet e tjera dhe përdorin vegla të ndara, dërrasa prerjeje dhe pllaka për to
 • Përdorimi i një termometri ushqimor për të kontrolluar që ushqimet janë gatuar Temperatura e duhur
 • Vendosja e ushqimit që prishet në frigorifer brenda 2 orësh pas përdorimit
 • Shkrirja e ushqimit të ngrirë në mënyrë të sigurt në frigorifer

për gastroenteritis, a Personi mund të shmangë kontaktin me njerëzit që janë të sëmurë dhe të lani duart me sapun dhe ujë rregullisht, veçanërisht pas përdorimit të banjës, ndryshimit të pelenave ose para se të përgatisni ushqime.

Përmbledhje

Të vjella dhe diarre kanë shumë shkaqe të mundshme, por viruset, helmimet nga ushqimi dhe ilaçet janë të zakonshme. Nëse simptomat janë të shpeshta dhe ndodhin pas vakteve, një person mund të ketë një intolerancë ushqimore ose alergji.

Sidoqoftë, disa shkaqe të të vjellave dhe diarre janë më serioze. Njerëzit me dhimbje të forta, simptoma të dehidrimit dhe të vjella kronike ose diarre duhet të kërkojnë ndihmë nga një mjek.

 • Crohn’s/Ibd
 • gastrointestinal/gastroenterologji
 • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset

Lajmet mjekësore sot kanë burime të rrepta Udhëzime dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.